دنیای شگفت2 سال نو بر همه ی مردم عزیز ایران مبارک باد. tag:http://amir2233.mihanblog.com 2019-09-20T06:33:19+01:00 mihanblog.com ساخت نانو مواد مرجانی شکل 2010-03-04T10:12:19+01:00 2010-03-04T10:12:19+01:00 tag:http://amir2233.mihanblog.com/post/156 amir mahdavi محققان چینی موفق به ساخت نانومواد مرجانی‌شکلی شده‌اند که می‌تواند بازده پیل‌های خورشیدی را افزایش دهد. مواد متخلخل مانند اکسید قلع دارای ویژگی‌های منحصربه فردی هستند که باعث می‌شود از آنها در پیل‌های خورشیدی، باتری‌ها، حسگرهای گازی و دیگر ادوات استفاده شود. تغییرات ساختار و مرفولوژی مواد متخلخل می‌تواند خواص مختلف آنها را بهبود بخشد؛ اما مشکل اینجاست که کنترل آن با استفاده از روش‌های ساخت فعلی بسیار دشوار است. یک گروه تحقیقاتی در آکادمی علوم چین، موفق به ساخ محققان چینی موفق به ساخت نانومواد مرجانی‌شکلی شده‌اند که می‌تواند بازده پیل‌های خورشیدی را افزایش دهد.

مواد متخلخل مانند اکسید قلع دارای ویژگی‌های منحصربه فردی هستند که باعث می‌شود از آنها در پیل‌های خورشیدی، باتری‌ها، حسگرهای گازی و دیگر ادوات استفاده شود. تغییرات ساختار و مرفولوژی مواد متخلخل می‌تواند خواص مختلف آنها را بهبود بخشد؛ اما مشکل اینجاست که کنترل آن با استفاده از روش‌های ساخت فعلی بسیار دشوار است. یک گروه تحقیقاتی در آکادمی علوم چین، موفق به ساخت اکسید قلع مرجانی‌شکل شده‌است. آنها دریافته‌اند که این نانومواد نسبت به نمونه‌‌های کروی‌شکل از سطح بیشتری برخوردار بوده و پایداری بلندمدت پیل‌های خورشیدی را نیز بهبود می‌دهند.

این نانومواد با استفاده از «ساز و کار رشد بلعی» ساخته می‌شود؛ در حالی که نانومواد کروی‌شکل از طریق واکنش حرارتی ایجاد می‌شود و اگر هم زمان واکنش طولانی شود، به یکدیگر چسبیده، تبدیل به ماده‌ی اولیه می‌گردند. فرایند ساخت نانومواد مرجانی‌شکل، به گونه‌ای است که واکنش حرارتی در حضور مواد اولیه انجام می‌شود و مواد اولیه جذب نانومواد کروی شده، ساختاری مرجانی با شاخک‌های بلند را ایجاد می‌کند.

به اعتقاد رهبر این گروه، نانومواد مرجانی‌شکل برای توسعه‌ی پیل‌‌های خورشیدی نوع DSSCs بسیار ایده‌ال هستند. این پروژه فرصت‌های جدیدی را برای طراحی نانومواد با ساختارهای منحصربه‌فرد برای استفاده در صنایع گوناگون مانند کاتالیست‌ها، حسگرها و باطری‌های یون لیتیم ایجاد کرده‌است.

آنها تصمیم دارند تا به بررسی کاربرد‌های دیگر نانومواد مرجانی‌شکل بپردازد و درصدد استفاده از روش ساخت ابداعی خود برای تهیه‌ی اشکال دیگر اکسید قلع هستند.


]]>
طراحی دستگاه میکروسیال کوچک برای شناسایی پروتئین‌ها 2010-03-04T10:11:45+01:00 2010-03-04T10:11:45+01:00 tag:http://amir2233.mihanblog.com/post/155 amir mahdavi محققان معتقداند که می‌توان از یک دستگاه میکروسیال کوچک بدون ضرورت داشتن پمپ برای شناسایی پروتئین‌ها استفاده کرد.محققان دانشگاه شیکاگو، موفق به طراحی تراشه‌ی کوچکی موسوم به SlipChip شده‌اند که قادر است بدون نیاز به تجهیزات اضافی و تنها با یک بستر، 48 نوع معرف مختلف را شناسایی کند.   این تراشه از دو صفحه‌ی شیشه‌ای تشکیل شده که روی هم سوار شده، بین آنها یک لایه‌ی روان‌ساز از جنس فلوروکربن قرار داده می‌شود. صفحه‌ی بالایی دارای یک‌سری حفره است و صفحه‌ی پایین علاوه بر حفره، ‌مجراهایی هم محققان معتقداند که می‌توان از یک دستگاه میکروسیال کوچک بدون ضرورت داشتن پمپ برای شناسایی پروتئین‌ها استفاده کرد.

محققان دانشگاه شیکاگو، موفق به طراحی تراشه‌ی کوچکی موسوم به SlipChip شده‌اند که قادر است بدون نیاز به تجهیزات اضافی و تنها با یک بستر، 48 نوع معرف مختلف را شناسایی کند.

 

این تراشه از دو صفحه‌ی شیشه‌ای تشکیل شده که روی هم سوار شده، بین آنها یک لایه‌ی روان‌ساز از جنس فلوروکربن قرار داده می‌شود. صفحه‌ی بالایی دارای یک‌سری حفره است و صفحه‌ی پایین علاوه بر حفره، ‌مجراهایی هم دارد. درون این مجرا نمونه‌ی مورد نظر قرار دارد و حفره‌ی پایین نیز دارای معرف است؛ با لغزش این دو صفحه بر روی هم، مجرای موجود در صفحه‌ی پایین با حفره‌ی بالا ( که خالی است) روبه‌روی هم قرار می‌گیرد و در این حالت نمونه موجود در مجرا وارد حفره می‌گردد. حال اگر لغزش میان دو صفحه ادامه یابد، حفره‌ی بالا به حفره‌ی پایین ( که حاوی معرف است) می‌رسد و نمونه با معرف ترکیب شده و واکنش مورد نظر اتفاق می‌افتد.

از این روش در تست پروتئین‌های مختلف و باکتری مولد سل استفاده شده‌است و به نظر می‌رسد قابلیت به‌کارگیری در سنتزهای شیمیایی، شناسایی داروها و ایمونواسی را هم داشته باشد.

یکی از جاذبه‌های این فناوری، امکان استفاده از آن در تلفن‌های همراه است؛ به این صورت که که می‌توان با قرار دادن این فناوری در تلفن همراه، ازآن در تعیین کیفیت آب یا غذا در نقاطی که امکانات مناسب وجود ندارد، استفاده کرد.

به اعتقاد دانشمندان استفاده نکردن از پمپ و دریچه در طراحی این دستگاه بسیار جالب و تحسین‌برانگیز است ]]>
ذخیره‌سازی داده روی یک نانوسیم 2010-03-04T10:11:10+01:00 2010-03-04T10:11:10+01:00 tag:http://amir2233.mihanblog.com/post/154 amir mahdavi تقاضا برای حافظه‌های سریع فوق کوچک با ظرفیت بالا در حال رشد است، ولی به خاطر محدودیت‌های مهندسی، کاهش ابعاد به زیر 45 نانومتر یک مسئله چالش‌انگیز است. اکنون، جیا فو، نواب سینگ و همکارانش از موسسه میکروالکترونیک A*STARدر سنگاپور نوع جدیدی از حافظه‌های نانوسیمی، به نام TAHOS، را ساخته‌اند که ممکن است بر این مشکل فائق آید.   تصویر میکروسکوپ الکترونی از افزاره حافظه‌ای نانوسیمی به نام TAHOS که به چشمه و خروجی متصل شده‌است. تاکنون، یکی از موفق‌ترین انواع حافظه‌های غیرفرار، حافظه‌های تقاضا برای حافظه‌های سریع فوق کوچک با ظرفیت بالا در حال رشد است، ولی به خاطر محدودیت‌های مهندسی، کاهش ابعاد به زیر 45 نانومتر یک مسئله چالش‌انگیز است. اکنون، جیا فو، نواب سینگ و همکارانش از موسسه میکروالکترونیک A*STARدر سنگاپور نوع جدیدی از حافظه‌های نانوسیمی، به نام TAHOS، را ساخته‌اند که ممکن است بر این مشکل فائق آید.

 

تصویر میکروسکوپ الکترونی از افزاره حافظه‌ای نانوسیمی به نام TAHOS که به چشمه و خروجی متصل شده‌است.

تاکنون، یکی از موفق‌ترین انواع حافظه‌های غیرفرار، حافظه‌های "فلش" بوده‌اند. سینگ در اظهار نظری در مورد چالش‌های کاهش ابعاد حافظه‌های فلش مرسوم می‌گوید: "اصلی‌ترین موضوعات در رابطه با فلش، تداخل مکالمه بین سلول‌هاست که از جفت‌شدگی درگاه- شناور-داخلی و نیز نشت بار ذخیره‌شده روی درگاه شناور ناشی می‌شود".

یک انتخاب شامل جایگزینی سیلکون رسانا با نیترید سیلکون نارسانا است، مثل حافظه‌های فلش سیلکون-اکسید-نیترید-اکسید-سیلکون (SONOS). با این حال، این افزاره‌ها از عدم‌مقیاس‌پذیری و نیز سرعت‌های کم رنج می‌برند.

سلول حافظه‌ای که توسط این محققان ساخته شده‌است، بر ساختار‌های استوانه‌ای به جای ساختارهای مسطح، که شامل نانوسیم سیلکونی احاطه شده با لایه‌های مختلف اکسید و یک درگاه کمربندی هستند، تکیه دارد. این نوع معماری نه تنها به دلایل مقیاس‌پذیربودن پرآتیه است بلکه با کاهش توان مصرفی و افزایش سرعت می‌تواند عمکلرد افزاره را بهبود دهد. با توجه به اظهارات سینگ، این امر به خاطر شکل هذلولی توزیع میدان الکتریکی در هر لایه نارسانا از افزاره، که از هندسه استوانه‌ای آن نشات می‌گیرد، اتفاق می‌افتد.

جنبه اصلی سلول حافظه این تیم انتخاب مواد است. لایه گیراندازنده بار از دی اکسید هافنیوم، لایه انسداد از اکسید آلومینیوم- که هردو دی الکتریک‌های قوی هستند- و درگاه از نیترید تانتالوم ساخته می‌شود و به همین خاطر اسم افزاره TAHOS است. در مقایسه با سلول‌های حافظه‌ای نانوسیمی SONOS، این ترکیب مواد باعث ایجاد سرعت‌های بالا در ولتاژهای کم می‌شود که علت آن به خاطر تقویت میدان الکتریکی و توزیع ویژه آن در عرض افزاره است.
]]>
تبدیل متان به اتیلن با استفاده از کاتالیزور دیمر طلا 2010-03-04T10:10:10+01:00 2010-03-04T10:10:10+01:00 tag:http://amir2233.mihanblog.com/post/153 amir mahdavi اتیلن در بسیاری از صنایع شیمیایی، از جمله تولید پلاستیک‌هایی همچون پلی‌اتیلن و پلی‌استایرن به‌عنوان ماده اولیه به کار می‌رود. این ماده در حال حاضر از طریق فرایند شکست سوخت‌های فسیلی با استفاده از بخار تولید می‌شود. روش دیگری که می‌تواند برای تولید اتیلن مورد استفاده قرار گیرد، استفاده از متان است، زیرا در حالی که منابع سوخت فسیلی به آرامی در حال کم شدن هستند، اتان به میزان زیادی در ذخایر گاز طبیعی یافت می‌شود. مشکل اینجاست که شکستن پیوندهای کربن-هیدروژن در متان بسیار سخت است. بنابراین ایج اتیلن در بسیاری از صنایع شیمیایی، از جمله تولید پلاستیک‌هایی همچون پلی‌اتیلن و پلی‌استایرن به‌عنوان ماده اولیه به کار می‌رود. این ماده در حال حاضر از طریق فرایند شکست سوخت‌های فسیلی با استفاده از بخار تولید می‌شود. روش دیگری که می‌تواند برای تولید اتیلن مورد استفاده قرار گیرد، استفاده از متان است، زیرا در حالی که منابع سوخت فسیلی به آرامی در حال کم شدن هستند، اتان به میزان زیادی در ذخایر گاز طبیعی یافت می‌شود. مشکل اینجاست که شکستن پیوندهای کربن-هیدروژن در متان بسیار سخت است. بنابراین ایجاد پیوند دوگانه میان دو اتم کربن به شرایط بسیار سختی نیاز دارد. به علاوه، این واکنش به طور معمول مخلوطی از محصولات را تولید می‌کند.

حال دانشمندانی که با تورستن برنارد در دانشگاه Ulm آلمان و یوزی لندمن در موسسه فناوری جرجیا آمریکا کار می‌‌کنند، فرایند جدیدی برای تبدیل انتخابی متان به اتیلن در دما و فشار پایین به‌کار گرفته‌اند. بنابر گفته این پژوهشگران، دیمرهای آزاد طلا این واکنش را کاتالیز می‌کنند.

این دانشمندان توضیح می‌دهند: «فعال‌سازی متان، یعنی شکستن پیوند کربن-هیدروژن، فرایند بسیار پیچیده‌ای است که باید قبل از توسعه فرایندهای کاتالیزوری قابل اجرا، به طور کامل در سطح مولکولی درک شود». این گروه تحقیقاتی برای انجام این کار آزمایش‌هایی را با استفاده از خوشه‌های فلزی مختلف (تجمعی از چند اتم فلزی) به عنوان مدل ترتیب دادند. در بررسی‌هایی که با استفاده از ذرات متشکل از چند اتم طلا صورت گرفت، آنان دریافتند که ذرات باردار متشکل از دو اتم طلا (+Au2) به طور انتخابی متان را در فاز گازی به اتیلن تبدیل می‌کنند.

آنها با به دام انداختن حد واسط‌های این واکنش و همچنین مدلسازی‌های صورت گرفته توانستند مکانیسم این چرخه کاتالیزوری را مشخص نمایند. هر یک از دو اتم حاضر در دیمر طلا به یک مولکول متان پیوند می‌یابد؛ هیدروژن از این مولکول‌ها جدا شده و دو اتم کربن با یکدیگر پیوند تشکیل می‌دهند. اتصال این پیش‌ماده اتیلن به یکی از اتم‌های طلا باقی می‌ماند و اتم طلای دوم به یک مولکول متان دیگر متصل می‌شود. در مرحله آخر یک مولکول متان دیگر جایگزین پیش‌ماده اتیلن روی اتم طلا شده و اتیلن رها می‌شود. در این مرحله چرخه واکنش می‌تواند دوباره تکرار شود.

برنارد می‌گوید: «هم فعالسازی پیوند کربن-هیدروژن در متان و هم جدا شدن مولکول اتیلن نیازمند فعالیت همکارانه اتم‌های پیوند یافته به دیمر طلا است».


]]>
ساخت کوچکترین آدم برفی جهان 2010-03-04T10:08:44+01:00 2010-03-04T10:08:44+01:00 tag:http://amir2233.mihanblog.com/post/152 amir mahdavi دیوید کاکس (محقق گروه شناسایی کوانتوم آزمایشگاه ملی بریتانیا)، موفق به ساخت کوچک‌ترین آدم‌برفی جهان شده‌است که طول آن 0.01 میلی‌متر است. ین آدم‌برفی کوچک با طول 0.01 میلی‌متر، دارای بینی 0.001 میلی‌متری است. دیوید کاکس این آدم‌برفی را به‌صورت دستی و با کمک سیستمی ساخته‌است که در جابه‌جایی نانوذرات استفاده می‌شود. سر و بدن این آدم‌برفی دو مهره بسیار کوچک است که برای کالیبره کردن از لنز میکروسکوپ الکترونی استفاده می‌شود. این دو مهره به‌وسیله‌ی پلاتین به هم جوش داده شده‌است. برای ترسیم دیوید کاکس (محقق گروه شناسایی کوانتوم آزمایشگاه ملی بریتانیا)، موفق به ساخت کوچک‌ترین آدم‌برفی جهان شده‌است که طول آن 0.01 میلی‌متر است.

ین آدم‌برفی کوچک با طول 0.01 میلی‌متر، دارای بینی 0.001 میلی‌متری است. دیوید کاکس این آدم‌برفی را به‌صورت دستی و با کمک سیستمی ساخته‌است که در جابه‌جایی نانوذرات استفاده می‌شود. سر و بدن این آدم‌برفی دو مهره بسیار کوچک است که برای کالیبره کردن از لنز میکروسکوپ الکترونی استفاده می‌شود. این دو مهره به‌وسیله‌ی پلاتین به هم جوش داده شده‌است. برای ترسیم چشمان آن نیز از پرتو یونی متمرکز استفاده شده، همچنین برای قرار دادن بینی کوچک آن، یک ذره پلاتین به‌وسیله‌ی پرتو یونی متمرکزی به بدنه‌ی آدم‌برفی نشست داده شد. با ساخت این آدم‌برفی، دیوید کاکس رکورد کوچک‌ترین آدم‌برفی جهان را به نام خود ثبت کرد؛ این در حالی است که بزرگ‌ترین آدم‌برفی جهان به طول 113 فوت و7 اینچ در شهر بثال ساخته شد.

]]>
محیط زیست ایران 2010-03-01T11:55:44+01:00 2010-03-01T11:55:44+01:00 tag:http://amir2233.mihanblog.com/post/151 amir mahdavi سازمان حفاظت محیط زیست ایران مناطق با ارزش زیست‌محیطی ایران را در قالب مناطق ۴ گانه به ۱۶ پارک ملی، ۱۳ اثر طبیعی ملی، ۳۳ پناهگاه حیات وحش و ۹۴ منطقه حفاظت‌شده تقسیم کرده‌ است.این کشور دارای شرایط اقلیمی متنوعی است به طوری که از ۱۳ اقلیم شناخته شده در جهان ۱۱ نوع آن در ایران وجود دارد. [۱]در عین حال شاخص‌های پایداری محیط زیست ایران در وضعیت نامناسبی قرار دارد و با کسب رتبه ۱۳۲ بین ۱۴۶ کشور در انتهای جدول مربوط قرار گرفته است.[۲] گونه‌های گیاهی شرایط اقلیمی متغیر سبب ایجاد زیست بو سازمان حفاظت محیط زیست ایران مناطق با ارزش زیست‌محیطی ایران را در قالب مناطق ۴ گانه به ۱۶ پارک ملی، ۱۳ اثر طبیعی ملی، ۳۳ پناهگاه حیات وحش و ۹۴ منطقه حفاظت‌شده تقسیم کرده‌ است.این کشور دارای شرایط اقلیمی متنوعی است به طوری که از ۱۳ اقلیم شناخته شده در جهان ۱۱ نوع آن در ایران وجود دارد. [۱]در عین حال شاخص‌های پایداری محیط زیست ایران در وضعیت نامناسبی قرار دارد و با کسب رتبه ۱۳۲ بین ۱۴۶ کشور در انتهای جدول مربوط قرار گرفته است.[۲]


گونه‌های گیاهی

شرایط اقلیمی متغیر سبب ایجاد زیست بوم‌های متفاوت در ایران گردیده‌است ،این تنوع اقلیمی تنوع زیستی قابل توجهی را در ایران به وجود آورده‌است ،نزدیک به ۸۰۰۰ گونه یا واحد تحت‌گونه‌ای گیاهی در این کشور شناسایی شده است که از این تعداد حدود ۱۸۰۰ واحد بومی هستند.[۳]این تعداد گونه گیاهی با گونه‌های گیاهی سراسر قاره اروپا برابری می‌کند.[۴] شناخته شده‌ترین گونه‌های گیاهی بومی ایران لاله واژگون و سوسن چلچراغ است.[۵] [۶]

]]>
فهرست آبشارهای ایران 2010-03-01T11:54:41+01:00 2010-03-01T11:54:41+01:00 tag:http://amir2233.mihanblog.com/post/150 amir mahdavi نام آبشار شهرستان استان آبشار بیشه شهرستان دورود ، از آبشار‌های زیبای ایران است .با دسترسی آسان به وسیلهٔ راه آهن زیبای لرستان. لرستان آبشار ارتکند جنوب غربی شهرستان کلات نادری خراسان رضوی آبشار آب سفید الیگودرزدر میانه سخره‌ای در ارتفاع حدود ۱۵ متری لرستان آبشار آتشگاه فاصله ۴۰کیلومتری شهرستان لردگان چهار محال و بختیاری آبشار آسیاب کنار شهر جلفا آذربایجان غربی آبشار شوی (یا تله زنگ) روستای شوی شهرستان دزفول خوزستان آبش

نام آبشار

شهرستان

استان

آبشار بیشه

شهرستان دورود ، از آبشار‌های زیبای ایران است .
با دسترسی آسان به وسیلهٔ راه آهن زیبای لرستان.

لرستان

آبشار ارتکند

جنوب غربی شهرستان کلات نادری

خراسان رضوی

آبشار آب سفید

الیگودرز
در میانه سخره‌ای در ارتفاع حدود ۱۵ متری

لرستان

آبشار آتشگاه

فاصله ۴۰کیلومتری شهرستان لردگان

چهار محال و بختیاری

آبشار آسیاب

کنار شهر جلفا

آذربایجان غربی

آبشار شوی (یا تله زنگ)

روستای شوی شهرستان دزفول

خوزستان

آبشار دره عشق

روستای دره عشق / اردل


آبشار شاهاندشت


بزرگ‌ترین آبشار مازندران

]]>
منابع ایران2 2010-03-01T11:52:56+01:00 2010-03-01T11:52:56+01:00 tag:http://amir2233.mihanblog.com/post/149 amir mahdavi پارک‌های ملی پارک ملی ارومیه  • بختگان • بمو • بوجاق • پابند • تندوره • تنگ صیاد • توران • خبر • خجیر •ساریگل • سالوک • سرخه‌حصار • کلاه‌قاضی • کویر • کیاسر • گلستان • لار • نای‌بند آثار طبیعی ملی فسیلی مراغه • غار سهولان • قله سبلان • غار یخکان • دهلران • قله دماوند • لاله واژگون •چشمه گلفشان پیر گل • قله تفتان • سرو سیرچ • غار قوری‌قلعه&nb

پارک‌های ملی

پارک ملی ارومیه  • بختگان • بمو • بوجاق • پابند • تندوره • تنگ صیاد • توران • خبر • خجیر •
ساریگل • سالوک • سرخه‌حصار • کلاه‌قاضی • کویر • کیاسر • گلستان • لار • نای‌بندآثار طبیعی ملی

فسیلی مراغه • غار سهولان • قله سبلان • غار یخکان • دهلران • قله دماوند • لاله واژگون •
چشمه گلفشان پیر گل • قله تفتان • سرو سیرچ • غار قوری‌قلعه • سوسن چلچراغ • سرو هرزویل •
غار ماهی‌کور • غار چال‌نخجیر • خشکه‌داران • قلل سه‌گانه علم‌کوه، سیاه‌کمان، تخت سلیمان •
گنبدهای نمکین خرسین • سرو ابرکوه

]]>
منابع ایران 2010-03-01T11:50:30+01:00 2010-03-01T11:50:30+01:00 tag:http://amir2233.mihanblog.com/post/148 amir mahdavi منابع ایران پناهگاه‌هایحیات وحش لوندویل آستارا • امیرکلایه • انگوران • بختگان • بوروئیه • بیستون • توران • جاسب •حیدری • خارکو • خوش‌ییلاق • دره انجیر و نی‌باز • دز • دشت ناز • دودانگه • راسبند •روچون • سرخان‌گل • سلکه • سمسکنده • شادگان • شیدور • شیراحمد • فریدون‌کنار • قمیشلو •کرخه • کلاه قاضی • کیامکی • مهروییه • موته • میاندشت  منابع ایران

پناهگاه‌های
حیات وحش

لوندویل آستارا • امیرکلایه • انگوران • بختگان • بوروئیه • بیستون • توران • جاسب •
حیدری • خارکو • خوش‌ییلاق • دره انجیر و نی‌باز • دز • دشت ناز • دودانگه • راسبند •
روچون • سرخان‌گل • سلکه • سمسکنده • شادگان • شیدور • شیراحمد • فریدون‌کنار • قمیشلو •
کرخه • کلاه قاضی • کیامکی • مهروییه • موته • میاندشت • میان‌کاله • نایبندان

منبع:persianofcyrus.mihanblog.com
]]>
نمونه سئوال جغرافی 2010-02-27T17:08:22+01:00 2010-02-27T17:08:22+01:00 tag:http://amir2233.mihanblog.com/post/147 amir mahdavi این مطلب رمزدار است و از طریق فید قابل خواندن نمی باشد، جهت مشاهده متن مطلب با ورود به بلاگ رمز مطلب را وارد نمایید. گیاهان 2010-02-26T09:42:04+01:00 2010-02-26T09:42:04+01:00 tag:http://amir2233.mihanblog.com/post/146 amir mahdavi فرمانرو: گیاهان دسته: گیاهان گلدار رده: دولپه‌ای‌ها راسته: گل مینا تیره: گل‌ستاره‌ای‌ها سرده: کاسنی‌ها

فرمانرو:

گیاهان

دسته:

گیاهان گلدار

رده:

دولپه‌ای‌ها

راسته:

گل مینا

تیره:

گل‌ستاره‌ای‌ها

سرده:

کاسنی‌ها

]]>
تصاویر خنده دار 2010-02-26T09:31:18+01:00 2010-02-26T09:31:18+01:00 tag:http://amir2233.mihanblog.com/post/145 amir mahdavi این مطلب رمزدار است و از طریق فید قابل خواندن نمی باشد، جهت مشاهده متن مطلب با ورود به بلاگ رمز مطلب را وارد نمایید. دشت مغان 2010-02-26T09:30:01+01:00 2010-02-26T09:30:01+01:00 tag:http://amir2233.mihanblog.com/post/144 amir mahdavi دَشت مُغان (به ترکی آذری :Muğan düzü) نام جلگه‌ای است در شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال باختری ایران. مغان جلگه‌ای است در ساحل جنوبی رود ارس و غرب دریای خزر که قسمت عمده آن در جمهوری آدربایجان و بخشی نیز شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال غربی ایران را تشکیل داده ‌است.ادامه مطلب دَشت مُغان (به ترکی آذری :Muğan düzü) نام جلگه‌ای است در شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال باختری ایران. مغان جلگه‌ای است در ساحل جنوبی رود ارس و غرب دریای خزر که قسمت عمده آن در جمهوری آدربایجان و بخشی نیز شمالی‌ترین قسمت استان اردبیل در شمال غربی ایران را تشکیل داده ‌است.


ادامه مطلب ]]>
کم خوابی و افت تحصیلی 2010-02-26T09:28:41+01:00 2010-02-26T09:28:41+01:00 tag:http://amir2233.mihanblog.com/post/143 amir mahdavi کم خوابی و افت تحصیلی نتایج یک مطالعه یافته های گذشته مبنی بر اثر بی خوابی شب در افت تحصیلی دانش آموزان را تایید می کند. به گزارش هلث دی محققان دانشگاه کلرادو پس از بررسی 238 ارزیابی انجام شده توسط دانش آموزان مقاطع راهنمایی و دبیرستان دریافته اند دانش آموزانی که نمرات درسی پایین تری داشتند به هنگام خواب با مشکلات بیشتری از جمله درد و خستگی پا ، مشکل تمرکز طی روز ، خروپف کردن در خواب ، مشکل در بیدار شدن به هنگام صبح ، و خواب آلودگی در کلاس مواجه بودند.  ادامه مطلب کم خوابی و افت تحصیلی

نتایج یک مطالعه یافته های گذشته مبنی بر اثر بی خوابی شب در افت تحصیلی دانش آموزان را تایید می کند.
به گزارش هلث دی محققان دانشگاه کلرادو پس از بررسی 238 ارزیابی انجام شده توسط دانش آموزان مقاطع راهنمایی و دبیرستان دریافته اند دانش آموزانی که نمرات درسی پایین تری داشتند به هنگام خواب با مشکلات بیشتری از جمله درد و خستگی پا ، مشکل تمرکز طی روز ، خروپف کردن در خواب ، مشکل در بیدار شدن به هنگام صبح ، و خواب آلودگی در کلاس مواجه بودند. 
 


ادامه مطلب ]]>
علم عمل، درد نظام تعلیم و تربیت 2010-02-26T09:28:09+01:00 2010-02-26T09:28:09+01:00 tag:http://amir2233.mihanblog.com/post/142 amir mahdavi حسین حسین‌نژاد قندی: در همایش ملی نوآوری‌های آموزشی، یكی از سخنرانان به تجربه ژاپن در بازاندیشی در عمل برای بهبود مستمر آموزشی و غنی‌سازی یادگیری در مدرسه پرداخته و اشاره می‌كند دانشی كه می‌تواند به توسعه مهارتهای بازبینی و بازاندیشی كمك كند و ظرفیت توانایی عمل اثربخش را توسعه دهد، علم عمل است كه توسط نظریه‌پردازانی چون كریس آرجریس و دونالد شون ارائه شده است. اهداف این نظریه را در نهایت یادگیری در حین عمل و تفكر در حین عمل می‌دانند؛ غافل از این‌كه در فرهنگ ما قرنها پیش این نظریات به شكلی حسین حسین‌نژاد قندی:
در همایش ملی نوآوری‌های آموزشی، یكی از سخنرانان به تجربه ژاپن در بازاندیشی در عمل برای بهبود مستمر آموزشی و غنی‌سازی یادگیری در مدرسه پرداخته و اشاره می‌كند دانشی كه می‌تواند به توسعه مهارتهای بازبینی و بازاندیشی كمك كند و ظرفیت توانایی عمل اثربخش را توسعه دهد، علم عمل است كه توسط نظریه‌پردازانی چون كریس آرجریس و دونالد شون ارائه شده است.
اهداف این نظریه را در نهایت یادگیری در حین عمل و تفكر در حین عمل می‌دانند؛ غافل از این‌كه در فرهنگ ما قرنها پیش این نظریات به شكلی دیگر ارائه شده كه متأسفانه مسئولین نظام تعلیم و تربیت ما چه در گذشته و چه حال، از آن غافل بوده‌اند. در ابتدا به نكاتی چند كه سعدی علیه‌الرحمه در خصوص علم و عمل بیان داشته، اشاره و سپس به نتیجه‌گیری می‌پردازیم:


ادامه مطلب ]]>