تبلیغات
دنیای شگفت2 - انواع هوازدگی
دنیای شگفت2
«دانش برترین داده های یزدان پاک است »

لینکدونی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

انواع هوازدگی

 انواع هوازدگی

هوازدگی را با توجه به نوع تغییراتی که در سنگ صورت می‌گیرد به انواع مکانیکی و شیمیایی تقسیم می‌کنند.

 هوازدگی مکانیکی

در هوازدگی مکانیکی هیچ تغییری در ترکیب شیمیایی سنگ صورت نمی‌گیرد بلکه سنگها تحت تاثیر یک سری از عوامل فیزیکی به قطعات کوچکتر تقسیم می‌شوند. بر اثر خرد شدن سنگها سطح جانبی قطعات زیادتر شده و در نتیجه برای این عوامل عبارتند از : یخبندان ، انبساط حاصل از برداشته شدن بار فوقانی ، انبساط حرارتی و فعالیت موجودات زنده.

 هوازدگی شیمیایی

در هوازدگی شیمیایی ساختمان داخلی کانیها بر اثر افزایش یا کاهش عناصر تغییر می‌کند. در واقع در این نوع هوازدگی ترکیب شیمیایی سنگها تغییر می‌کند. در هوازدگی شیمیایی آب مهمترین عامل به شمار می‌رود. ولی لازم به ذکر است که آب خالص غیرفعال بوده و نمی‌تواند هیچ تغییری در سنگها ایجاد کند. افزایش مقدار کمی از مواد محلول می‌تواند آب را فعال سازد. اکسیژن و دی‌اکسید کربن محلول در آب باعث ایجاد تغییرات اساسی در سنگها می شوند.

سرعت هوازدگی سنگها به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله این عوامل می‌توان به اندازه ذرات کانیهای سازنده سنگ و عوامل آب و هوای محیط را نام برد. هر چقدر اندازه کانی کوچکتر باشد سطح موثر آنها زیادتر بوده و در نتیجه سریعتر تحت تاثیر عوامل هوازدگی ، تجزیه می‌شوند. جنس کانیهای سازنده سنگ اثر بسیار مهمی در هوازدگی دارد به عنوان مثال سنگهای گرانیتی بسیار مقاوم تر از سنگ مرمر هستند، زیرا مرمر از کلسیت ساخته شده که به آسانی حتی در محلول اسیدی ضعیفی نیز حل می‌شود.
ترتیب هوازدگی کانیهای سیلیکاته مطابق ترتیب تبلور آنهاست. کانیهایی که زودتر از همه تبلور می‌نمایند یعنی در درجه حرارت و فشارهای زیادتری بوجود می‌آیند، نسبت به کانیهایی که بعدا متبلور می‌شوند در سطح زمین پایداری کمتری دارند. زیرا شرایط تشکیل آنها با شرایط سطح زمین بسیار متفاوت است.


عوامل آب و هوایی ، بویژه رطوبت اهمیت ویژه‌ای در سرعت هوازدگی سنگها دارد. بهترین محیط برای هوازدگی شیمیایی آب و هوای گرم و فراوانی رطوبت است. در نواحی قطبی و در عرضهای جغرافیایی بالا چون برودت هوا ، رطوبت مورد نیاز برای هوازدگی را به صورت یخ در می‌آورد لذا هوازدگی شیمیایی در این نواحی بی‌تاثیر است. در نواحی خشک نیز به علت وجود رطوبت کافی هوازدگی شیمیایی نقش نداد.

 هوازدگی و نهشته‌های معدنی

هوازدگی در ایجاد بعضی از نهشته‌های معدنی مهم نقش دارد، زیرا عناصر فلزی پراکنده در سنگ مادر را در یک جا جمع می‌کند. به چنین نقل و انتقالی غالبا غنی شدگی اطلاق می‌شود. غنی شدگی به دو طریق انجام می‌شود. در روش اول هوازدگی شیمیایی به همراه آب نفوذی موادی را که مناسب نیستند از سنگ در حال تجزیه جدا می‌کنند. لذا این عناصر مطلوبی که تراکم آنها در افق نزدیک سطح زمین کم می‌باشد به اعماق برده شده و با رسوب مجدد تمرکز آنها افزایش می‌یابد.

 بوکسیت

بوکسیت که کانی اصلی آلومینیوم می‌باشد یکی از کانسارهایی است که به روش غنی شدگی طی فرآیندهای هوازدگی بوجود آمده است. بوکسیت در آب و هوای گرمسیری بارانی همراه با لاتریت تشکیل می‌شود. وقتی سنگ منشا غنی از آلومینیوم در معرض هوازدگی شدید و طولانی قرار بگیرد بیشتر عناصر اصلی آن نظیر کلسیم و سدیم و سیلیس در نتیجه شستشو از محیط خارج می‌شود و بر میزان آلومینیوم آن افزاوده می‌شود. با گذشت زمان خاکی غنی از آلومینیوم به نام بوکسیت حاصل می‌شود که می‌توان از آن آلومینیوم استخراج کرد.

 نهشته‌های مس و نقره

بسیاری از نهشته‌های مس و نقره زمانی حاصل شده‌اند که فرآیند هوازدگی عناصری را که در کانسار اولیه با عیار پایین پراکنده بودند در یک جا متمرکز کرده است. معمولا چنین غنی شدگی در نهشته‌های پیریت‌دار (FeS) و کانیهای سولفوری معمول انجام می‌شود. پیریت به دلیل اینکه از نظر شیمیایی به اسید سولفوریک تغییر می‌یابد، می‌تواند در آبهای نفوذی فلزات معدنی را حل کند.

با انحلال کانیها مورد نظر فلزات به تدریج از خلال توده کانسار اولیه به سمت پایین مهاجرت می‌کنند تا سرانجام ته نشین شوند. ته نشینی هنگامی اتفاق می‌افتد که محلولهای مزبور به منطقه آبدار زیرزمینی نزدیک می‌شود. در این محل تغییرات شیمیایی ته نشینی عنصر فلزی می‌شود.

 هوازدگی شیمیای

در هوازدگی شیمیایی ساختمان داخلی کانیها ، بر اثر افزایش و یا کاهش عناصر تغییر می‌کنند. در واقع هوازدگی شیمیایی از واکنشهای شیمیایی کانیهای تشکیل دهنده سنگها با آب و اکسیژن ، گاز کربنیک ، اسیدهای تولید شده توسط مواد ارگانیکی و خاکها حاصل می‌شود که در نهایت منجر به تجزیه سنگ اولیه می‌گردد.


هوازدگی سبب تلاشی شدن سنگ به ابعاد کوچکتر می‌شود و این تخریب فیزکی به نوبه خود سبب تسریع در هوازدگی شیمیایی به دلیل افزایش سطوح فراوان در مجاورت محیط تخریب شیمیایی می‌گردد. در صورتی که تخریب فیزیکی صورت نگیرد، تخریب شیمیایی به آهستگی بسیار صورت می‌گیرد. از طرف دیگر تشدید تخریب شیمیایی به علت سست نمودن سنگها خود سبب تسریع تخریب فیزیکی آن نیز می‌گردد. در واقع هر دو نوع تخریب در ارتباط بسیار نزدیکی و توام باهم سبب فرسایش سنگهای سطح زمین می‌شوند.

انواع تخریب شیمیایی

 انحلال در آب

اغلب کانیها به نسبتهای متفاوتی در آب حل می‌شوند. کلروها ، سولفات‌‌‌ها ، نیترات‌ها و کربنات‌ها وقتی در مجاورت آب فراوان قرار بگیرند به تدریج حل می‌شوند. در این صورت آب را حلال و مجموعه حل شونده را محلول و عمل مزبور را انحلال می‌نامند.


کلرور سدیم (هالیت یا نمک طعام) و سولفات کلسیم (ژیپس) به راحتی در آب حل می‌شوند و آبهای زیرزمینی و جریانهای نفوذی سبب ایجاد حفرات متعددی در سطح و یا در عمق این رسوبات می‌گردند.

 انحلال در اسیدها

مقدار زیادی از آبهای طبیعی در واقع اسید ضعیف هستند و اسیدهای دیگر نیز از مواد ارگانیکی حاصل می‌شوند. هر اسیدی صرفنظر از قوی و یا ضعیف بودن آن دارای عامل هیدروژن است که با انواع کانیها واکنش شیمیایی از عمده ترین سنگها هستند را با اسید کربنیک می‌توان نام برد. اسید کربنیک یکی از عمده ترین اسیدهای محیط طبیعی سنگها را تشکیل می‌دهد، زیرا گاز کربنیک موجود در هوا ، در آب و بخصوص در آب باران حل شده و اسید کربنیک را می‌سازد.

H2O + CO2 H2CO3

لازم به ذکر است که این اسید هیچ وقت در طبیعت بطور آزاد یافت نمی‌شود و جزو اسیدهای ضعیف بوده و در آب یونیزه می‌شود.

3CO2H H+ + 3-HCO</SUB

HCO- 3 H+ + 2CO- 3

هیدروژن حاصل سهولت با اکثر کانیهای که بنیان CO2-3 دارند مانند کلسیت و دولومیت ترکیب می‌شود و باعث تجزیه شدن آن سنگ می‌شود.

CaCO3 + CO2 + H2O Ca2+ + 3-2</SUB

 اکسیداسیون

اکسیداسیون عبارت از کاهش الکترون در یک فعل و انفعال شیمیایی است لذا اکسیدسیون نباید الزاما در ترکیب با اکسیژن تعریف شود، اما به خاطر فراوانی اکسیژن آزاد هوا و همچنین نقش موثر در آن در تجزیه سنگها عموما اکسیداسیون را ترکیب با اکسیژن تعریف می‌کنند. حضور آب در محیط ، عمل اکسیداسیون را تسریع می‌کند.


تاثیر آب در اکسیداسیون وقتی معلوم می‌شود که سرعت اکسید شدن آهن را در آب و هوای خشک با اکسید شدن آن در آب و هوای مرطوب مقایسه کنیم. سرعت اکسید شدن در آب و هوای مرطوب بیشتر می‌باشد. آهن در طبیعت به مقدار فراوان در
کانیهایی نظیر الیوین ، پیروکسن و ... وجود دارد که در آنها آهن با اکسیژن ترکیب شده و باعث تجزیه شدن کانی می‌شود.

 هیدرولیز

در هیدرولیز یونهای هیدروژن H+ و هیدروکسیل(OH-) با عناصر تشکیل دهنده کانیها ترکیب می‌گردند مولکولهای آب به مقدار مخصوص همیشه به عوامل H+ و OH- تجزیه می‌شوند.

H2O H+ + OH-

این یونها می‌توانند با اکثر سیلیکات‌ها ترکیب و آنها را به سیلیس و کانیهای رسی و یون فلزی تجزیه نمایند که یونهای فلزی و سیلیس به صورت محلول خارج می‌شوند. تجزیه فلدسپات‌ها را می‌توان به عنوان یک نمونه از این نوع هوازدگی را ذکر کرد.

 آبگیری (هیدراتاسیون)

آبگیری نوع دیگری از هوازدگی شیمیایی می‌باشد که در آن مولکولهای آب وارد ترکیب و ساختمان کانی می‌شود. این عمل معمولا با افزایش حجم همراه بوده و در نهایت منجر به تشکیل یک کانی جدید می‌شود. برای نمونه ژیپس از آبگیری کانی ایندریت حاصل می‌شود.

ژیپس 2H2O CaSO4.2H2O + ایندریت CaSO4

 هوازدگی کروی

هوازدگی شیمیایی علاوه بر تخریب ساختمان داخلی کانیها باعث بوجود آمدن تغییرات فیزیکی نیز می‌شود به عنوان مثال وقتی که قطعات مکعبی شکل بوسیله درزه‌های منظم تحت تاثیر هوازدگی شیمیایی قرار می‌گیرند گرد و کروی می‌شوند. هر پدیده که سبب بوجود آمدن شکل کروی شود هوازدگی کروی نامیده می‌شود.هوازدگی کروی شبیه تورق پوست پیازی است با این تفاوت که در حجم کوچکی از سنگ رخ می‌دهد. وقتی کانیهای سنگ به رس تبدیل می‌شوند به علت ورود آب به ساختمان آنها ، حجم آنها افزایش می‌یابد این افزایش حجم فشار زیادی به اطراف وارد می‌کند که به نظر می‌سرد ایجاد لایه‌های متحدالمرکز و شکستن پوسته پوسته شدن سنگ‌ها نتیجه آن می‌باشد.

عوامل موثر در هوازدگی مکانیکی

 یخبندان

یخ بستن و ذوب پی در پی از مهمترین فرآیندهای هوازدگی مکانیکی به شمار می‌آیند. وقتی آب یخ می‌بندد. حجم آن در حدود 9% زیاد می‌شود. این افزایش حجم باعث ایجاد نیروی عظیمی می‌شود. افزایش حجم با یخ بستن آب ناشی از ایجاد یک ساختمان بلورین باز در هنگام یخ زدن است. وقتی آب یخ می‌زند نیروی زیادی به سمت خارج ایجاد می‌کند.


در طبیعت آب به داخل شکافها و حفرات موجود در سنگ نفوذ کرده و یخ می‌زند و در اثر انبساط سبب شکستگی سنگ می‌شود. به این فرآیندها یخبندان می‌گویند. فرآیندهای یخبندان اکثرا در نواحی کوهستانی که در آن چرخه روزانه ذوب و یخبندان وجود دارد مشاهده می‌شود. در این نقاط سنگها از جای خود کنده می‌شوند و پس از غلتیدن روی هم انباشته می‌شوند و در پای صخره‌ها ، شیبهای واریزه‌ای را بوجود می‌آورند.

 برداشته شدن بار فوقانی

وقتی توده‌های بزرگ آذرین بویژه آنهایی که از گرانیت ساخته شده‌اند. تحت تاثیر فرسایش قرار گیرند. ورقه‌هایی به موازات یکدیگر از سطح آن جدا می‌شوند. این پدیده را که سبب ایجاد لایه‌های پوست پیاز می‌شود ورقه‌ای شدن می‌نامند و در جایی که دیده می‌شود که فشار حاصل از وزن سنگهای رویی بر اثر فرسایش به میزان زیاد کاهش می‌یابد لایه خارجی بیش از همه انبساط می‌یابد و از بقیه سنگ جدا می‌گردد. معمولا با عملکرد این نوع هوازدگی توده آذرین شکل گنبد به خود می‌گیرد.
ادامه هوازدگی سبب می‌شود که قطعات حاصل از ورقه‌ای شدن به صورت گنبدهای پوست پیازی از هم جدا شوند. تونلهای عمدی معادن نیز موارد دیگری هستند که با کاهش فشار شکسته شده و از سنگ اصلی جدا می‌شوند در واقع سنگها از دیوار تونلها بر اثر کاهش فشار به بیرون پرتاپ می‌شوند. نتیجه برداشته شدن قطعات از روی سنگها ، شکسته شدن ورقه‌ای می‌باشد.

 انبساط حرارتی

تغییرات روزنه دما به خصوص در نواحی خشک باعث سست شدن سنگها می‌شود. در نواحی خشک تغییرات درجه حرارت روزانه از 30 درجه سانتیگراد تجاوز می‌کند. گرم و سرد شدن سنگها سبب انبساط و انقباض آنها می‌گردد تصور بر این است که پدیده انبساط حرارتی نقش عمده‌ای در از هم پاشیدن سنگها داشته باشد، اما تجربیات آزمایشگاهی این امر را تائید نمی‌کند.


در یک آزمایش ، سنگها را بیش از آنچه در سطح زمین گرم می‌شوند حرارت داده و سپس سرد کرده‌اند این عمل بارها تکرار شده تا شبیه عمل هوازدگی در طول صدها سال باشد اما سنگها تغییر ظاهری ناچیزی از خود نشان دادند. برای اظهار نظر قاطعانه لازم است تا پژوهشهای بیشتری در مورد تغییرات حرارت روزانه انجام گیرد.

 فعالیت موجودات زنده

بر اثر فعالیتهای گیاهان ، جانوران حفار و انسان نیز هوازدگی انجام می‌شود. ریشه گیاهان در جستجوی مواد معدنی به داخل درزها فرو می‌روند و با رشد خود قطعات سنگ از یکدیگر دور می‌کنند جانوران حفار به خرد کردن و جابجایی مواد به سطح زمین که در آن هوازدگی شیمیایی شدت بیشتری دارد کمک می‌کنند.

همچنین بدن موجودات پس از مرگ تجزیه شده و اسیدهایی تولید می‌کند. البته این حالت بیشتر در هوازدگی شیمیایی موثر است. در مکانهایی که سنگها را برای راه سازی یا معدن منفجر می‌کنند تاثیر انسان محسوس است ولی در مقیاس جهانی تاثیر انسان در جابجایی مواد پس از جانوران حفار قرار می‌گیرد.

 نقش زمان در هوازدگی مکانیکی

زمان در هوازدگی مکانیکی نقش بسیار اساسی دارد، زیرا هر چه قدر زمان هوازدگی کم باشد و هوازدگی در مدت زمان کوتاهی عمل کند ویژگیهای سنگ مادر در قطعات دیده می‌شود. ولی وقتی زمان هوازدگی بیشتر باشد و فرآیند هوازدگی ادامه یابد به تدریج سنگ حاصله کاملا خرد شده و تبدیل به خاک می‌شود.

البته برای تبدیل یک سنگ به خاک غیر از عامل زمان جنس سنگ نیز مهم می‌باشد هر چه سنگ مقاومتر باشد زمان بیشتری برای هوازدگی لازم است. در کل نمی‌توان زمان لازم برای تشکیل خاک از یک سنگ را در طی عمل هوازدگی مشخص کرد، ولی لازم به ذکر است که هر چه قدر زمان برای هوازدگی بیشتر باشد ضخامت خاک بیشتر و شباهت آن با سنگ مادر کمتر خواهد بود.

http://viagrawwithoutdoctor.com/
1398/05/7 ساعت 23 و 23 دقیقه و 28 ثانیه

Truly lots of terrific data!
online pharmacies tech school pharmacy near me canadian cialis canada medications buy canadian pharmacies-24h canadian pharmacy canadian pharmacies that ship to us canada vagra canada drugs online order canadian prescriptions online
http://panicktran.strikingly.com/
1398/04/2 ساعت 14 و 08 دقیقه و 57 ثانیه

You've made your stand extremely well.!
free generic cialis il cialis quanto costa we like it safe cheap cialis we like it cialis price generic low dose cialis online cialis cialis dosage recommendations when can i take another cialis cialis online cialis dosage recommendations
http://molomi.strikingly.com/
1398/04/1 ساعت 23 و 27 دقیقه و 11 ثانیه

Nicely put. Appreciate it.
cialis farmacias guadalajara low cost cialis 20mg cipla cialis online cialis 5mg cialis 20 mg cut in half cialis for bph what is cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis canadian drugs cialis online
http://sterytak.strikingly.com/
1398/03/31 ساعت 14 و 40 دقیقه و 40 ثانیه

Amazing tons of superb tips!
cialis generic availability generic cialis with dapoxetine cialis from canada cialis coupon cialis online deutschland we like it cialis price cialis professional yohimbe price cialis wal mart pharmacy we recommend cialis info link for you cialis price
http://cleatenchrom.strikingly.com/
1398/03/30 ساعت 22 و 15 دقیقه و 42 ثانیه

You have made your point very well.!
preis cialis 20mg schweiz cialis bula cialis generico in farmacia enter site very cheap cialis cialis price thailand cialis australia org cialis 20 mg cut in half cialis side effects cialis tadalafil cialis 20 mg effectiveness
http://esgeine.strikingly.com/
1398/03/30 ساعت 03 و 20 دقیقه و 35 ثانیه

Incredible plenty of excellent facts.
cilas generic cialis cialis daily reviews buying brand cialis online low dose cialis blood pressure online prescriptions cialis sublingual cialis online purchasing cialis on the internet acquisto online cialis cialis daily reviews
http://joitbetre.strikingly.com/
1398/03/29 ساعت 11 و 10 دقیقه و 08 ثانیه

Really plenty of awesome info.
buying brand cialis online purchase once a day cialis generic cialis at the pharmacy cialis kamagra levitra we like it safe cheap cialis cialis et insomni buy cialis online cheapest if a woman takes a mans cialis cialis purchasing overnight cialis tadalafil
does blue cross blue shield cover cialis
1398/03/28 ساعت 18 و 47 دقیقه و 12 ثانیه

You actually reported it superbly.
side effects of cialis buying brand cialis online cialis prezzo in linea basso buy cialis online legal enter site 20 mg cialis cost cialis generic when will generic cialis be available cialis 20 mg cut in half cialis 20 mg best price overnight cialis tadalafil
http://hahostra.strikingly.com/
1398/03/27 ساعت 06 و 08 دقیقه و 43 ثانیه

Thank you, Awesome information.
cialis daily reviews trusted tabled cialis softabs cialis generika sialis cialis taglich cialis alternative generic low dose cialis buy cialis online wow look it cialis mexico low dose cialis blood pressure
http://writoutten.strikingly.com/
1398/03/26 ساعت 16 و 53 دقیقه و 03 ثانیه

Wow lots of wonderful information.
cialis prices when can i take another cialis prices on cialis 10 mg we choice cialis pfizer india cialis savings card cialis online cialis 50 mg soft tab how to purchase cialis on line cialis generique preis cialis 20mg schweiz
http://piggdekals.strikingly.com/
1398/03/25 ساعت 12 و 16 دقیقه و 01 ثانیه

Terrific stuff. Thanks a lot.
cialis rezeptfrei non 5 mg cialis generici cialis 20 mg cost cialis 30 day sample cialis 200 dollar savings card cialis prices cialis cuantos mg hay cialis venta a domicilio where to buy cialis in ontario cialis online holland
http://acefvil.strikingly.com/
1398/03/24 ساعت 22 و 09 دقیقه و 10 ثانیه

Regards! Numerous content.

cialis dosage amounts cialis 5 mg effetti collateral click now buy cialis brand cialis dosage recommendations cialis from canada buy cialis cheap 10 mg wow cialis tadalafil 100mg generic cialis review uk generic cialis 20mg tablets cialis australian price
cialis 5mg price
1398/03/23 ساعت 17 و 36 دقیقه و 53 ثانیه

Seriously many of amazing advice!
cialis e hiv the best choice cialis woman cialis daily cialis dosage cialis 5mg buying cialis overnight if a woman takes a mans cialis generic cialis at walmart estudios de cialis genricos free generic cialis
buy cialis au
1398/03/23 ساعت 04 و 07 دقیقه و 44 ثانیه

Wow quite a lot of excellent material.
cialis 5 mg para diabeticos compare prices cialis uk generic cialis with dapoxetine cialis en mexico precio walgreens price for cialis the best choice cialis woman cialis 5 mg schweiz prix cialis once a da generic cialis ou acheter du cialis pas cher
http://cialisvie.com/
1398/03/19 ساعت 00 و 02 دقیقه و 56 ثانیه

Reliable information. Thanks!
cialis 10 doctissimo acquistare cialis internet only now cialis for sale in us tadalafil cialis 20 mg cost free cialis cialis 20 mg cut in half generic for cialis buy brand cialis cheap cialis billig
http://cialisvie.com/
1398/03/17 ساعت 18 و 13 دقیقه و 53 ثانیه

Cheers, Quite a lot of knowledge!

cialis 200 dollar savings card cialis manufacturer coupon cialis 200 dollar savings card cialis 5 mg para diabeticos cialis online holland 5 mg cialis coupon printable if a woman takes a mans cialis cialis generic cialis 5 mg funziona prescription doctor cialis
http://canadiantousapharmacy.com/
1398/01/21 ساعت 13 و 32 دقیقه و 47 ثانیه

Thank you. A good amount of tips.

canadian online pharmacies rated canadian pharcharmy online24 canada medication cost cialis canadian pharmacy reputable canadian prescriptions online canada online pharmacies for men canadian discount pharmacies in ocala fl aarp recommended canadian online pharmacies canada rx most reliable canadian pharmacies
buy tadalafil
1397/09/16 ساعت 00 و 13 دقیقه و 12 ثانیه

Awesome tips. Thank you!
cialis qualitat cialis uk next day chinese cialis 50 mg cialis 10 doctissimo 40 mg cialis what if i take cialis rezeptfrei are there generic cialis cialis online deutschland cialis vs viagra india cialis 100mg cost
Buy generic cialis
1397/09/15 ساعت 04 و 44 دقیقه و 07 ثانیه

Kudos. A good amount of stuff!

cialis 10mg prix pharmaci generic cialis with dapoxetine look here cialis order on line we like it cialis soft gel cialis professional from usa generic cialis review uk cialis for sale dosagem ideal cialis cialis 20mg prix en pharmacie cialis dose 30mg
buy tadalafil
1397/09/14 ساعت 10 و 59 دقیقه و 44 ثانیه

Good info. Appreciate it!
click here to buy cialis cialis efficacit generic low dose cialis we use it cialis online store cialis vs viagra cialis flussig buying brand cialis online cialis purchasing viagra vs cialis vs levitra viagra vs cialis
Cialis prices
1397/09/13 ساعت 23 و 34 دقیقه و 53 ثانیه

Helpful stuff. Appreciate it!
generic cialis cialis qualitat cialis baratos compran uk we choice free trial of cialis cialis with 2 days delivery purchase once a day cialis cialis coupon cialis generika comprar cialis 10 espa241a the best site cialis tablets
Cialis prices
1397/09/13 ساعت 12 و 34 دقیقه و 58 ثانیه

Terrific information. Thank you!
dose size of cialis generic low dose cialis cialis side effects dangers cialis 5mg billiger cialis sale online generic low dose cialis tadalafil cialis professional from usa cialis qualitat only now cialis for sale in us
cialis
1397/09/13 ساعت 01 و 04 دقیقه و 15 ثانیه

Kudos! Ample information.

price cialis best where cheapest cialis price cialis best cialis 20mg prix en pharmacie click here to buy cialis cialis generic tadalafil buy buy cialis uk no prescription click now cialis from canada only now cialis 20 mg acquistare cialis internet
buy cialis online without a prescription
1397/09/12 ساعت 00 و 42 دقیقه و 56 ثانیه

With thanks, I appreciate this.
bulk cialis cialis canadian drugs cialis generika in deutschland kaufen cialis usa cost cialis coupons printable enter site very cheap cialis bulk cialis achat cialis en europe generic cialis tadalafil buy online cialis 5mg
Cialis generic
1397/09/11 ساعت 11 و 33 دقیقه و 30 ثانیه

Useful forum posts. Regards.
cialis kamagra levitra generic cialis pro cialis coupon cialis bula non 5 mg cialis generici how to purchase cialis on line cialis online cialis generico in farmacia 5 mg cialis pharmacie en ligne female cialis no prescription
Cialis canada
1397/09/11 ساعت 00 و 38 دقیقه و 15 ثانیه

You actually said that wonderfully.
click now buy cialis brand cialis 05 cialis generico en mexico 200 cialis coupon generic cialis levitra prices on cialis 10 mg purchasing cialis on the internet trusted tabled cialis softabs cialis prezzo al pubblico buy cialis online nz
buy cialis cheap
1397/09/10 ساعت 11 و 25 دقیقه و 17 ثانیه

With thanks, A lot of forum posts!

cialis pills in singapore ou trouver cialis sur le net generic cialis levitra free cialis how do cialis pills work cialis canada on line price cialis per pill look here cialis cheap canada ou acheter du cialis pas cher cialis generico lilly
Buy cialis
1397/09/10 ساعت 00 و 09 دقیقه و 32 ثانیه

You mentioned it fantastically!
cialis sicuro in linea buying cialis in colombia cialis official site cialis manufacturer coupon order a sample of cialis sublingual cialis online does cialis cause gout we recommend cialis info cialis farmacias guadalajara cialis 5 mg
Cialis canada
1397/09/9 ساعت 12 و 37 دقیقه و 28 ثانیه

Cheers! I value it.
wow cialis 20 cialis mit grapefruitsaft acquisto online cialis click here take cialis canadian discount cialis cialis dosage amounts trusted tabled cialis softabs cialis generic venta cialis en espaa try it no rx cialis
Buy cialis
1397/09/9 ساعت 01 و 03 دقیقه و 41 ثانیه

Tips very well taken!!
look here cialis order on line cialis sicuro in linea comprar cialis navarr deutschland cialis online usa cialis online cialis 20mg preis cf cialis 5 mg funziona cialis lowest price achat cialis en suisse estudios de cialis genricos
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

سال نو بر همه ی مردم عزیز ایران مبارک باد.
مدیر وبلاگ : amir mahdavi

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان